Central York High School
Royce Clemens: Selected to the 2014 Pennsylvania Volleyball Coaches Association All State Team. He was also selected to the 2013 Pennsylvania Volleyball Coaches All State Team. Selected as a 2014 Boys Volleyball High School All American.

Susquehannock High School
Abigail Bentz: Selected to the 2014 Pennsylvania Volleyball Coaches Association All State Team. She was also selected to the 2013 Pennsylvania Volleyball Coaches All State Team.

York Suburban High School
Carson Gross: PIAA AA 200 Freestyle Champion. Carson also won a gold medal in 2013 as part of the relay team that captured the PIAA AA Championship.

Bermudian Springs High School
Johnny King: Selected to the 2014 Pennsylvania Soccer Coaches Association All State Team

Ryan Markle: Selected to the 2014 Pennsylvania Football Coaches Association All State Team

Central York High School
Kennedy Little: Selected to the 2014 Pennsylvania Soccer Coaches Association All State Team

Andrea Quartey: Selected to the 2014 Pennsylvania Volleyball Coaches Association All State Team

Paige Harrold: Selected to the 2014 Pennsylvania Field Hockey Coaches Association All State Team

Calvin Luckenbaugh: Selected to the 2014 Pennsylvania Soccer Coaches Association All State Team

Jeremiah Dadeboe: Selected to the 2014 Pennsylvania Volleyball Coaches Association All State Team

Dylan Hose: Selected to the 2014 Pennsylvania Volleyball Coaches Association All State Team

Jason Gardner: Selected to the 2014 Pennsylvania Volleyball Coaches Association All State Team

Landon Shorts: Selected to the 2014 Pennsylvania Volleyball Coaches Association All State Team

Boys Volleyball Team: 2014 PIAA AAA Champions

Head Coach: Brad Livingston

Assistant Coaches: Todd Goodling, Dwayne Warhime, Jesse Landis

Managers: Angel Hoffman-Hursh, Olivia Jones, Morgyn Spahr

Team Members: Landon Shorts, Jeremiah Dadeboe, Trevor Holderegger, Brett Lomicky, Anthony Savage, Dylan Hose, Braden Neal, Nate Mehl, Jason Gardner, Royce Clemens, Christian Winger, Zack Emswiler, Zack Beam, Jordan Johnson, Chris Snowadzky, Alex Klunk, Brandon Smith, Hayden Wagner, Drew Anderson, Ben Seebold, Joey Nelson, Spencer Tate, Grant Cash, Tyler Van Wyk, Carter Luckenbaugh

Dallastown Area High School
Bryna Cook: Selected to the 2014 Pennsylvania Field Hockey Coaches Association All State Team

Noah Brockway, Grant Wertz, Spencer Hill, Jake Stoner: Selected All-American in the Men's 200 Relay by the National Interscholastic Swim Coaches Association

Spencer Hill, Jake Stoner, Logan Brockway, Noah Brockway: Selected All State in the Men's 200 Freestyle Relay by the National Interscholastic Swim Coaches Association

Spencer Hill: Selected All State in the Men's 100 Fly by the National Interscholastic Swim Coaches Association

Amari Johnson: Selected to the 2014-15 AAAA Girls Basketball All State Team.

Delone Catholic High School
Maddie Comly: Selected to the 2014 Pennsylvania Volleyball Coaches Association All State Team

Maddie Comly: Selected to the 2014-15 AA Girls Basketball All State Team.

Katie Laughman: Selected to the 2014 Pennsylvania Volleyball Coaches Association All State Team

Dover Area High School
Brooke Firestone: Selected to the 2014 Pennsylvania Soccer Coaches Association All State Team

Eastern York High School
Lauren Reichard: Selected to the 2014 Pennsylvania Volleyball Coaches Association All State Team

New Oxford Senior High School
Cheerleading Squad: 2014 PIAA State Cheerleading Champion

Head Coach: Diane Topper

Assistant Coaches: Sara Loy, Chris Topper, and Amy Crabill

Team Members: LeAnn Costella, Megan Costella, Alora Miller, Nadia Janneh, Cristian Gil, Jake Rabine, Samantha Loy, Amber Meckley, Danielle Sterner, McKayla Wagaman, Madison Topper, Maddison Gutshall, Brianna Ramos, Kaitlyn Groft, Haley Groft, Zarah Janneh, Molly Dutterer Kayla Fischer, Katelyn Warehime, Manny Banda, Kevin Lua, Javier Lua, Kyle Thomas, Evan Guth, Jonathan Stanford

Northeastern Senior High School
Boys Volleyball 2014: PIAA AA State Champion

Head Coach: Matt Wilson

Assistant Coaches: George Miller, Brady Shellenberger, Scott Holder, Eric Shoemaker, Dominic Shoemaker

Team Members: Chris Lee, Matt Schaeffer, Drew Landis, Jeff Reynolds, Reese Devilbiss, Brandon Arentz, Philip White, Ty Faulkner, Brent Williams, Matt Thorton, Sam Moore, Nic DeStevens, Luke Braswell, Casey Winand, Matt Hollinger

View previous Shipley Awards nights years:

2012
2011
2010
2009
2008
2007

2017 Title Sponsors

Broadcast Sponsor
1350 WOYK
ESPN Radio 92.7, The Sports Station

Website Sponsor
Affinigent, Inc.

Program Sponsor
Clipper Magazine

Hall of Fame Sponsor
M & T Bank
Shipley Energy Company

Social Media Sponsor

Platinum Sponsors
S & H Express

Gold Sponsors
York Revolution

Silver Sponsors
Anstadt Printing
Glatfelter Insurance Co.
McConkey Insurance
Viking Athletic Assc.
Wolfgang Candy

Patron Sponsors
Jeffrey S. Grove
Penn Waste
Joe Danyo
United 4 York
Heritage Valley Credit Union
York Traditions Bank
Penn-Air Hydraulics
FrancePaskey
Baker Tilly
CAPWAY Automation
Motion Industries
Schaedler Yesco

 

 

 

 

 powered by:

Copyright 2017 York Sports Night