The elite group of student athletes and teams who have been recipients of the Shipley Distinguished achievement Award have excelled at the state, regional or national level.  The award winners, nominated by the community and selected by committee are York area amateur athletes who participated in York County sports, or collegiate level sports, and are under 25 years of age. 

Bermudian Springs High School

Eagles Boys Baseball Team – Coach Bob Bonner’s team captured the 2010 PIAA Class AA State Championship, with a 5-3 victory over Martinsburg Central in the title game.  It was the school’s first state team title of any kind.

Biglerville High School

Laike Gardner – The junior placed fifth at 135 pounds in the Cadet-Greco Roman competition at the 2010 USA Wrestling Cadet and Junior National Championships in Fargo, N.D.  His efforts helped the Pennsylvania team win the national Cadet Greco team title.

Blair Academy, New Jersey (Boarding School)

Brooks Black – The Dover native, a freshman, competing in the 2010 USA Wrestling Cadet and Junior National Championships in Fargo, N.D., won the Cadet Greco-Roman heavyweight national title and the Cadet freestyle heavyweight title, earning All-America honors in both styles.  His efforts helped the Pennsylvania team win the national Cadet Greco team title. 

Central York High School

Paul Kuhn – The junior outside hitter was named to the 2010 PVCA Class AAA Finest 40 All-State Volleyball Team.

David Moler – The junior setter was named to the 2010 PVCA Class AAA Finest 40 All-State Volleyball Team.

Kyle Wisner – The junior middle hitter was named to the 2010 PVCA Class AAA Finest 40 All-State Volleyball Team.

Kyle Baublitz – The senior middle linebacker/defensive end was named to the 2009AP Class AAAA All-State Football First-Team.  He recorded 123 tackles during his senior season.  He is currently playing at Penn State.

Casey Morrison – The senior midfielder/defender was one of 40 girls named to the 2010 National  Soccer Coaches Association of America People to People Youth All-America Team.  She has also played for the United States Under-17 Team in several international junior events, and has competed in several foreign countries.  According to TopDrawerSoccer.com, she is the No. 2 girl soccer recruit in Pennsylvania.  She has committed to play collegiately for Boston College.

Dallastown Area High School

JROTC Marksmanship Team – The team, comprised of cadets Chelsea Hoecke, Devin Fink, Ryan Bollman, Alex Bollis and Tim Fry won the 2010 four-position national shoot sponsored by the National Rifle Association.  The marksmen were tested for proficiency from the sitting position in addition to kneeling, prone and standing.  With a final score of 1,414, the cadets proved themselves the best in the country in the Sporter Division.   

Chelsea Hoecke – The JROTC cadet finished first in the nation among seniors  at the 2010 four-position national shoot sponsored by the National Rifle Association. 

Devin Fink – The JROTC cadet finished first in the nation among sophomores at the 2010 four-position national shoot sponsored by the National Rifle Association.

JROTC Girls Physical Training Team – The team, comprised of cadets Samantha Buterbaugh, Savannah Patacsil, Gabrielle DeSanti, Karley Marquet, Grace Taylor and Chelsea Hoecke achieved the highest score of all JROTC units in the country at the 2010 Marine Youth Physical Fitness National Competition, sponsored by the Marine Corps League, in San Diego, CA. 

Karley Marquet – The JROTC cadet had the highest score among all JROTC girls in the country at the 2010 Marine Youth Physical Fitness National Competition.

JROTC Boys Physical Training Team – The team, comprised of cadets Timon Davis, Nic Horrocks, Tyler Helsel, Dakota Richardson, and Aaron Bentzel  achieved the second highest score of all JROTC units in the country at the 2010 Marine Youth Physical Fitness National Competition, sponsored by the Marine Corps League, in San Diego, CA.

Christian Kaschak – The Wildcat junior midfielder was named to the 2010 PSCA boys All-State Soccer Team, and to the NSCAA Region II East Team.  In addition he was named YAIAA Division I Player of the Year.

Ashley Lindo – As a junior was named to the 2010 PSCA girls All-State Soccer Team.

Caroline Bixler – The junior, while swimming for the York YMCA Aquatic Club, was named to the USA Swimming Scholastic All-America Team by maintaining a 3.5 or higher GPA, and achieving the required time standard in a single event.  She has qualified for the National Grand Prix in multiple events.

Ben Kline – The senior, a Penn State recruit, was named to the 2010 Pennsylvania Sports Writers’ Class AAAA All-State football second team as a linebacker.  He piled up a staggering 152 tackles (93 solo) and 3 interceptions.  He was the backbone of a Wildcat team that went 11-1 and won an outright YAIAA Division I championship.  In addition, he was named 2010 Player of the Year in Division I of the YAIAA.  He capped his year off by being one of 53 players nationwide, and only two from Pennsylvania, named to Parade Magazine’s 48th annual All-American team.

Kadi McCoy – The senior outside hitter was named to the 2010 Pennsylvania Volleyball Coaches Association Class AAA All-State Team.

Four McGlynn – The senior was named to the 2010-11 AP Class AAAA All-State Basketball Third-Team.  His 23.8 scoring average led the YAIAA, and he concluded his career with 1,854 points, and is the Wildcat’s all-time leading scorer.

Delone Catholic High School

Tyler Small - The senior, with a 40-4 record, captured the 2010 PIAA Class AA 125-pound state wrestling championship.  He finished his high school career with a 154-24 record.

Dusty Reed - The running back/wide receiver was named to the 2009 AP Class AA All-State Football First-Team.  He rushed for 1,425 yards with a shocking 8.25 yards per carry average and scored 25 touchdowns.

Wes Smith – The defensive end was named to the 2009 AP Class AA All-State football Second-Team. 

Eastern York Senior High School

Chris Bair – The senior setter was named to the 2010 PVCA Class AA Finest 40 All-State Volleyball Team

Levi Myers – The senior outside hitter was named to the 2010 PVCA Class AA Finest 40 All State Volleyball Team.

Dylan Stein – The junior libero was named to the 2010 PVCA Class AA Finest 40 All-State Volleyball Team.

Austin Tillotson – The junior guard was named to the 2010 AP Class AAA All-State Basketball first-team.  He was also named the Daily Record/Sunday News YAIAA Division III/IV Player of the Year.  His efforts helped the Golden Knights capture their first District III title in 22 years, a program single-season record 31 wins and a place in the PIAA Class AAA semi-finals.

Dani Krohn – The senior was named to the 2010 PSCA girls All-State Soccer Team.

Hanover Senior High School

Pete Yingst – The senior was named to the 2010-11 AP Class AA Basketball All-State Third-Team.

Home Schooled

Noah Martin – The York YMCA Aquatic Club swimmer was named to the USA Swimming Scholastic All-America Team by maintaining a 3.5 or higher GPA and achieving the required time standard in a single event.  He finished 17th in the mile at the Junior National Championships, and also qualified for the Senior National Championships.

Kennard Dale High School

Chance Marsteller – As an eighth grader, won the Cadet freestyle 145-pound title, and took fourth in the 145-pound Cadet-Greco Roman competition, at the 2010 USA Wrestling Cadet and Junior National Championships.  He earned All-America honors in both styles.  His efforts helped the Pennsylvania team win the Cadet Greco team title.

Ethan Hornbarger – The fullback was named to the 2009 AP Class AAA All-State football Second-Team.  He gained 1,334 yards with 15 touchdowns.

Littlestown Senior High School

Matt Koontz – The senior wide receiver was named to the 2009 AP Class AA All-State football First-Team.  He pulled in 51 catches for 1,040 yards and 13 touchdowns.

New Oxford Senior High School

Jordan Conaway – The Colonial wrestler brought home his school’s first PIAA wrestling championship by capturing the gold medal in the Class AAA 112-pound weight class, with a dominating 10-4 major decision against the defending state champion.

Northeastern Senior High School

Bobcats Boys Volleyball Team – Captured the 2010 PIAA Class AA State Championship with a four-game victory over Meadville in the title match-up.

Reid Lowery – The junior libero was named to the 2010 PVCA Class AA Finest 40 All-State boys Volleyball Team.

Northern Senior High School

Sam Crater – The senior pitcher was named to the 2010 Pennsylvania High School Baseball Coaches Association Class AAA/AAAA All-State First-Team.

Red Lion Area Senior High School

Morgan Pfaff – The junior swimmer, who also swims for the York YMCA Aquatic Club, was named to the 2010 USA Swimming Scholastic All-America Team.  Requirements for this award include having a minimum 3.5 GPA, and becoming a national-level swimmer.  She was also named a 2009-10 High School All-American.  She holds YAIAA records in both the 100 Individual Medley and the 100 Backstroke.

Andrew Zeller – The senior, a 6-foot-6, 286-pound University of Maryland recruit, was named to the 2010 Pennsylvania Sports Writers’ Class AAAA All-State football second team as a defensive lineman.  He was unstoppable during the Lions’ District 3 playoff run, and finished the season with 67 tackles and a team high 7 sacks.

Gisselle Truiett – The senior leader of the Lady Lions was named to the 2010-11 AP Class AAAA girls basketball All-State Third-Team.

Spring Grove Senior High School

Hali Flickinger – The York YMCA Aquatic Club swimmer, while swimming at the YMCA National Swimming Championships in Fort Lauderdale, Fla., finished first in the 400 individual medley in a time of 4:12.51, which set a new YMCA national record.

Keith Stambaugh – With an average of 41.1 yards, the Rocket punter was named to the 2009 AP All-State football second-team

Kayla Yingling – The junior Libero was named to the 2010 Pennsylvania Volleyball Coaches Association Class AAA All-State Team.  She helped the Rockettes win a share of the York-Adams League Division I crown.

Susquehannock High School

Mike Marshner – The Warrior lacrosse player was named a 2010 US Lacrosse All-American.  In addition he was named a two-time YAIAA All Star and 2010 Player of the Year.

Lindsay Miller – The Warrior volleyball player was named to the 2010 PVCA Class AA All-State team.

Sherelle Walker – The Warrior volleyball player was named to the 2010 PVCA Class AA All-State team. 

West York Area High School

Alex Shinsky – The senior Bulldog forward was named to the 2010 Parade Magazine Boys’ All American Soccer Team for the second straight year.  In addition, Top Drawer Soccer ranked the midfielder as the No. 1 recruit in the country among players in the class of 2011.  Last year he scored a goal at the FIFA Under-17 World Cup in Nigeria.  In addition, he was named to the 2010 PSCA All-State Soccer Team and the NSCAA Region II East Team.  He was also one of 37 boys named to the National Soccer Coaches Association of America People to People Youth All-America Team.  He will be playing NCAA Division I college soccer at the University of Maryland.

Fred Lucas – The senior Bulldog midfielder was named to the 2010 PSCA All-State Soccer Team.  He was also named YAIAA Division II Player of the Year.

Andy Sides – The senior opposite hitter was named to the 2010 PVCA Class AA Finest 40 All-State boys Volleyball Team.

Paige Elliott – The senior was named to the 2010 AP Class AAA All-State Basketball Third-Team. She helped her team to a 29-3 season, the best record in program history, a second-place finish in the District 3-AAA tournament and a quarterfinal appearance in the PIAA Class AAA state playoffs.  She plans to play for West Chester University.

Darior Bundy – The linebacker was named to the 2009 AP Class AAA All-State football second-team.  He set the tempo for the Bulldogs, scoring three defensive touchdowns in three consecutive games.

Dan Gay – The wide receiver was named to the 2009 AP Class AAA All-State football Second-Team. 

Kaden Hepler – The sophomore pitcher was named to the 2010 Pennsylvania High School Baseball Coaches Association Class AAA/AAAA All-State Second-Team.

Eli Vottero – The senior infielder was named to the 2010 Pennsylvania High School Baseball Coaches Association Class AAA/AAAA All-State Second-Team.

William Penn High School

Kelvin Parker – The senior was named to the 2010-11 AP Class AAAA All-State Basketball First-Team.  He led his team to the YAIAA Division I title and its first District 3-AAAA crown since 1995.  He concludes his career as his school’s all-time leading scorer with 1,453 points.

Wilson High School

Taylor Brew – The junior, while swimming for the York YMCA Aquatic Club, was named to the USA Swimming Scholastic All-America Team by maintaining a 3.5 or higher GPA and achieving the required time standard in a single event.  She has qualified for the National Grand Prix in multiple events.

York Catholic High School

Gary Laucks – The wide receiver was named to the 2009 AP Class A All-State football Second-Team.

York Suburban Senior High School

Sada Stewart – The York YMCA Aquatic Club swimmer, while swimming at the YMCA National Swimming Championships in Fort Lauderdale, Fla., swam to a first- place finish in the 200 individual medley in a time of 2:01.15.  She also recorded two fourth-place finishes at the meet.

Clarion University

Morgan Oberlander (Dallastown) – The junior picked up three All-America certificates at the 2011 NCAA Division II Women’s Swimming Championships by finishing seventh in the 200 butterfly, and by helping the 800 free relay finish sixth and the 400 medley relay finish eighth

Lebanon Valley College

Andrea Hoover (Susquehannock) – The senior was named to the 2011 Women’s Basketball Coaches Association Division III All-American first team and to the D3hoops All-American second team.  She is a two-time Centennial Conference Player of the Year who finished her career as her school’s all-time assist leader and sixth best scorer in school history.  This year she led her team to a school record 28-3 mark and the college’s first Elite 8 appearance in the NCAA Division III Tournament.

Millersville University

Elicia Anderson (Eastern) – The sophomore, while competing in the 2010 NCAA Division II Cross Country Championships in Louisville, KY, completed the Tom Sawyer Park 6K course in 21 minutes 43.5 seconds, finishing 14th in a field of 187 runners, and earning the first All-America honor of her career.  She earned her second All-America honor by Placing tenth in the 5,000-meter run at the 2011 NCAA Division II Indoor Championships.   She is the sixth Millersville runner to earn All-American status.

Moravian College

Micah Leonard (William Penn) – The freshman earned All-America honors in the long jump at the 2009-10 NCAA Division III indoor track and field Championships.  Her leap of 18 feet, 3 inches placed her fifth, with the top eight finishers becoming All-Americans.

Shippensburg University

Emily Dubs (Northeastern) – The senior received NCAA Division II All-America honors after running the opening 1,200 meter leg for SU’s indoor distance medley relay team that won the 2011Division II national title. 

University of Oklahoma

Amy Backel (Northern) – The senior javelin thrower was crowned Big 12 champion and named a two-time NCAA Division I All-American in 2010.  In addition, she is a four-time member of the Academic All-Big 12 First Team, and maintained a perfect 4.0 grade-point average for three of four years.  She became the first Oklahoma male or female to be a three-time CoSida Academic All-American.  In 2010 she was one of eight collegiate athletes nationwide to receive the prestigious NCAA Top VIII award for success on the field, in the classroom and in the community.  She continues to train for the upcoming Olympics while completing her Masters Degree in civil engineering.

Penn State York

Chase McGowan (Dallastown) – The Sophomore forward has been named a United States Collegiate Athletic Association Academic All-American.  In addition, he was also named to the Penn State University Athletic Conference 2009-10 All-Conference Basketball Team. 

Randolph-Macon College

Molly Ariail (York Suburban) - The senior was named to the 2010 NCAA Division III State Farm Coaches’ All-American Team, and capped her season off by being named the DIII News National Player of the Year.  She was also named her school’s female student-athlete of the year and concluded her career as the Randolph-Macon all-time career rebounding leader (1,016) and second on the all-time career scoring list (1,845 points).  She became just the second women’s basketball Student-athlete in Old Dominion Athletic Conference history to win three Player of the Year awards.

Shippensburg University

Jenn Deardorff (Dallastown) – The freshman biology/pre-physical therapy major was named a Scholar Athlete by the National Fastpitch Coaches Association for the 2009-10 academic year.  She earned the honor by maintaining a grade point average of 3.5 or better while playing varsity softball.

Julie Brown (Dallastown) – The freshman swimmer was a member of the  Shipp 400 and 800 freestyle relay teams, both of which achieved All-American status at the 2010-11 NCAA Division II National Swimming Championships.

Temple University

Patrick McLaughlin (Susquehannock) – After enduring a medical red shirt senior season, the Owl gymnast was named an All-American by placing seventh on the parallel bars at the 2011 NCAA Division I Gymnastics Championships.  He was also named his school’s Comeback Athlete of the Year and Male Athlete of the Year.

York College of Pennsylvania

Nick Brady (Delone Catholic) – The senior guard was named a 2010 NABC/State Farm Division III basketball third-team All-American.  He was also named Capital Athletic Conference Player of the Year.  He became the second Spartan ever to earn the national NABC award, and closed out his career as one of just two Spartans to record 1,500 points, 500 rebounds and 200 3-point field goals.  Brady is one of just 18 players out of more than 6,400 in Division III to be recognized on the All-American team.

York College Women’s soccer team – Coach Vicki Sterner’s Spartans received the National Soccer Coaches Association of America Team Academic Award for the 2009-10 academic year, by posting a grade point average of 3.33.

James Laughlin – The senior 285-pound wrestler was named as a National Wrestling Coaches Association 2010-2011 Division III Scholar All-American.  He is the 28th individual to be honored with the accolade in the history of the Spartan program.  

Alex Martocello – The 185-pound junior earned All-American status by finishing fourth at the 2011 NCAA Division III Wrestling Championships.

Chris Albright – The 141-pound sophomore earned All-American status by finishing fifth at the 2011 NCAA Division III Wrestling Championships.

The Shipley Special Achievement Awards are presented to student athletes who have received a prior Shipley Distinguished Achievement Award and who have continued to excel at the highest levels in their chosen sport. 

Central York High School

Lauren Walker - The junior was named 2009-2010 Gatorade Pennsylvania Softball Player of the Year.  She was the first athlete from her school to earn the award which recognizes not only outstanding athletic excellence, but also high standards of academic achievement and exemplary character.  In 122 innings this past season she struck out 267 batters, with a 0.51 ERA.  As a batter she hit .600, drove in 24 runs in 21 games and belted nine home runs, including four in one game.

Dani Rutter – The senior was named to the PSCA girls All-State Soccer Team for the second consecutive year.  In addition, she was named to the NSCAA All-Region Soccer Team.

Dallastown Area High School

Girls Gymnastics Team – For the third consecutive year coach Barbara Moyer’s team was crowned State Team Champions of the Bronze Division at the 2010 Pennsylvania Classic High School Gymnastics Championships.

Delone Catholic High School

Sierra Moore – The junior was named to the 2010-11 AP Class AA Girls All-State Basketball First-Team for the second consecutive year.  She led the YAIAA in scoring for the past two years and has already passed the 1,800 point mark for her career.  

Dover Area High School

Casie Strausbaugh – The senior opposite hitter was named to the 2010 Pennsylvania Volleyball Coaches Association Class AAA All-State Team for the second consecutive year.  She helped the Eagles capture the York-Adams League Tournament championship, 2nd place in the District 3-AAA tournament and a position in the Class AAA state semifinals.

Sammie Strausbaugh – The junior setter/outside hitter was named to the 2010 Pennsylvania Volleyball Coaches Association Class AAA All-State Team for the third consecutive year.  She helped the Eagles capture the York-Adams League Tournament championship, 2nd place in the District 3-AAA tournament and a position in the Class AAA state semifinals.

Eastern York Senior High School

Andrew Nicholas – The senior was named to the 2010-11 AP Class AAA All-State Basketball First-Team.  As a junior he was named to the Second-Team, and his efforts helped the Golden Knights capture their first District III title in 22 years, a program single-season record 31 wins and a place in the PIAA Class AAA semi-finals.  As a sophomore he was named to the All-State Third-Team.

Austin Tillotson – The senior was named to the 2010-11 AP Class AAA All-State Basketball Third-Team.  As a junior he was named to the First-Team and was also named the YAIAA Division III/IV Player of the Year.    

Kennard Dale High School

Chance Marsteller – The Ram freshman capped an undefeated season by earning his school’s first state wrestling title and capturing the gold medal at the 2011 PIAA Class AAA Wrestling Championships.  At the time of his win Marsteller became the heaviest freshman ever to win a class AAA title.

Northeastern Senior High School

Cory Bair – The senior middle hitter was named to the 2010 PVCA Finest 40 Class AA All-State boys Volleyball Team for the second consecutive year.

Nic Shoemaker – The junior setter was named to the 2010 PVCA Finest 40 Class AA All-State boys Volleyball Team for the second consecutive year.

Ian Tyger – The junior opposite hitter was named to the 2010 PVCA Finest 40 Class AA All-State boys Volleyball Team for the second consecutive year.

Spring Grove Area Senior High School

Claire Sindlinger -  The senior outside hitter/middle hitter was named to the 2010 Pennsylvania Volleyball Coaches Association Class AAA All-State Team for the second consecutive year.  She helped the Rockettes win a share of the York-Adams League Division I crown.

York Catholic High School

Kady Schrann – The senior was named to the 2010-11 AP Class AA girls All-State Basketball First-Team for the fourth consecutive year, while being named Pennsylvania Class AA Player of the Year.  She concluded her Irish career with 2,162 points.

York Suburban Senior High School

Julia Kucherich – While swimming for the York YMCA Aquatic Club the senior was named a 2009-10 USA Swimming Scholastic All-American for the third consecutive year.  She was also ranked in USA Swimming’s Top 10 list for the 2009-10 season, as an 18-year old in two events, 400 m Individual Medley (10th), and the 800m Free Relay (7th).  In the Mid-Atlantic region of USA Swimming she is ranked 1st in three events for an 18-year old, the 200 m backstroke, 200m Individual Medley and the 400m Individual Medley.  She has also qualified for the 2012 Olympic Trials in the 400m Individual Medley (4:53.40).  She is currently swimming for the University of Arkansas Razorbacks.
 
Kalamazoo University

Chris Manning (York Suburban) – The sophomore picked up a pair of All-America honors at the 2010 NCAA Division III Swimming Championships.  Both came in relay events – second in the 400 free and sixth in the 800 free.  In the 2011 championships the junior earned three more All-America honors, placing seventh in both the 100 breaststroke and the 200 IM, setting school records in each, and helping the 400 free relay to a fifth place finish.  In addition, he received honorable mention All-America honors by finishing twelfth in the 200 breaststroke while setting another school record, and helping the 200 medley relay finish eleventh and the 400 medley relay finish ninth.

Moravian College

Micah Leonard (William Penn) – The sophomore picked up a pair of All-America honors at the 2011 NCAA Division III Women’s Indoor Track Championships, by finishing seventh in the long jump and eighth in the triple jump.  She now has four All-America honors in her collegiate track career.

Mount St. Mary’s University

Eric Detzel (Central York) – The senior soccer standout was named to the 2010 Academic All-America University Division First Team.  He’s the first player in the history of the Mt. St. Mary’s men’s soccer program to earn this distinction.  To be eligible for this award, an athlete must be a significant contributor to his team and have a grade point average of at least 3.30.  Eric’s GPA was 3.85 in the difficult double major of mathematics and computer science.  On the soccer pitch, he finished tied for the lead in the Northeast Conference in assists, ranked second in assists per game, seventh in points and tenth in points per game.  He also ranked 19th in the nation in assists and 31st in assists per game.  He was named to the 2010 All-NEC First team.  He hopes to continue playing soccer professionally.

University of Notre Dame

Sarah Dotzel (York Catholic) – While swimming for the 2010 York YMCA Swim Team, she was named to the USA Swimming Scholastic All-American team for the third straight year.  Nationally she placed 1st in Women’s age 17, 200 butterfly and 2nd in Women’s age 18, 100 butterfly.  She received an athletic scholarship and is currently a member of the Notre Dame varsity swimming team.

Salisbury University

Lauren Brenneman (Central York) – The senior catcher was named 2010 Capital Athletic Conference Player of the Year after helping the Sea Gulls post a 36-4 record and a spot in the NCAA Division III East Regional Tournament.  She hit nine home runs, best in the CAC.  She finished her career with 27 home runs and 130 RBIs.  In addition she was named 2009-10 NSCA All-American Strength and Conditioning Athlete of the Year.  She also had a standout junior season to help Salisbury earn a berth in the Division III World Series, and in the process earned second-team honors on the 2009 National Fastpitch Coaches Association All-American Team. 

Shippensburg University

Lauren Beckley (Fairfield) – The senior forward was one of just 5 players selected to the 2010 NCAA Division II All-America basketball First-Team, as selected by the Division II Bulletin.  She was also recognized by the College Sports Information Directors of America as a 2009-10 First-Team Academic All-American, the second straight year she has been recognized for this award.  She received her third overall PSAC Player of the Year award, the first player in Shippensburg history to be so honored.  In her career she scored 2,407 points and ranks 15th all time in Division II, and is the PSAC’s All-time leading scorer.  She set school career records for points, three-pointers (263), free throws (532) and free throw percentage (84.8), and scored a school record 47 points against Lock Haven in 2008.  Her jersey is being displayed for a year at the Women’s Basketball Hall of Fame in Knoxville, TN.  At the present time she is playing professionally in Europe for Lemvig Basket in Dameligaen, Denmark’s highest level of competition.

University of Tennessee

Michele King (Spring Grove) – The Lady Vol standout closed out her collegiate swimming career by nabbing 6 All-America certificates at the 2010 NCAA Division I Swimming & Diving Championships.  She earned First-Team All-America awards in the 100y free and 200y medley relay, upping her UT all-time best total to 11 First-Team honors.  She also collected honorable mention accolades in the 50y free, 200y free, 400y free and 400y medley relays.  Her 21 total All-America awards are second most in Tennessee history.  She anchored the 200y medley relay to a runner-up finish, the best relay placement ever for the Lady Vols.  At the national meet she wrapped up her career with UT records in the 50y free, 100y free, and all 5 relays and four SEC titles, in addition to her 21 All-America honors.

York College of Pennsylvania

Brittany Inkrote (Red Lion) – The boxer, a recent York College graduate, captured the 2010 Women’s National Golden Gloves title in the 141-pound weight class, and then followed that up by winning the 2011 Colorado State Golden Gloves 141-pound  championship while with the U.S. Army boxing team.  She continues to chase her dream of qualifying for the 2012 Olympics, when women’s boxing debuts at the London Games.

West Chester University

Danielle Ierley (Dallastown) – The senior swimmer helped the 800 freestyle really team finish third at the 2010 NCAA Division II Swimming Championships and in the process she earned her seventh career All-American honor.  She also finished 11th in the 1,000 freestyle, which gave her nine honorable mention All-American honors for her career.  In the 2010 PSAC meet she set a conference record in the 1,650 (mile) freestyle.

2017 Title Sponsors

Broadcast Sponsor
1350 WOYK
ESPN Radio 92.7, The Sports Station

Website Sponsor
Affinigent, Inc.

Program Sponsor
Clipper Magazine

Hall of Fame Sponsor
M & T Bank
Shipley Energy Company

Social Media Sponsor

Platinum Sponsors
S & H Express

Gold Sponsors
York Revolution

Silver Sponsors
Anstadt Printing
Glatfelter Insurance Co.
McConkey Insurance
Viking Athletic Assc.
Wolfgang Candy

Patron Sponsors
Jeffrey S. Grove
Penn Waste
Joe Danyo
United 4 York
Heritage Valley Credit Union
York Traditions Bank
Penn-Air Hydraulics
FrancePaskey
Baker Tilly
CAPWAY Automation
Motion Industries
Schaedler Yesco

 

 

 

 

 powered by: